Święcenia biskupie w Płockiej Katedrze
Dodane przez Imperator dnia 27. lutego 2016 23:59
W sobotę 27. lutego 2016 r. o godz. 11:00 w Płockiej Bazylice Katedralnej p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny odbyły się święcenia episkopatu nowego biskupa pomocniczego Diecezji Płockiej, dotychczasowego Kanclerza Kurii i Wikariusza Generalnego - ks. prał. dra Mirosława Milewskiego.
Treść rozszerzona
W sobotę 27. lutego 2016 r. o godz. 11:00 w Płockiej Bazylice Katedralnej p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny odbyły się święcenia episkopatu nowego biskupa pomocniczego Diecezji Płockiej, dotychczasowego Kanclerza Kurii i Wikariusza Generalnego ks. prał. dra Mirosława Milewskiego.

W uroczystości święceń, będąc zarazem konsekratorami, uczestniczyli: Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Celestino Migliore i Metropolita Warszawski abp kard. Kazimierz Nycz. Obecnych było również kilkunastu biskupów z poszczególnych diecezji w kraju, m.in. Roman Adam Marcinkowski – Biskup Pomocniczy w Diecezji Płockiej, Andrzej Suski – Biskup Ordynariusz Diecezji Toruńskiej, Józef Górzyński – Arcybiskup Koadiutor w Archidiecezji Warmińskiej, Wiesław Szlachetka – Biskup Pomocniczy w Archidiecezji Gdańskiej, Wiesław Śmigiel – Biskup Pomocniczy w Diecezji Pelplińskiej, Ireneusz Józef Pękalski – Biskup Pomocniczy w Archidiecezji Łódzkiej, Wojciech Tomasz Osial – Biskup Pomocniczy w Diecezji Łowickiej, Ryszard Karpiński – Biskup Senior w Archidiecezji Lubelskiej. Obecny był również rzecznik Episkopatu Polski – ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Na uroczystości obecni byli rodzice nowego biskupa: Zenona i Edward Milewscy. Licznie zgromadzili się w katedrze prezbiterzy kościoła płockiego (na czele z kolegami kursowymi), siostry zakonne, wspólnota tarnowskiego seminarium, przedstawiciele organizacji katolickich i uczelni wyższych, wierni z całej Diecezji i poczty sztandarowe. Przybył także ks. Eliasz Tarasiewicz, proboszcz parafii prawosławnej w Płocku. Uczestniczyli w niej ponadto parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele zakładów pracy, instytucji kultury i służb mundurowych. Z okazji święceń bp Mirosław Milewski otrzymał wiele listów gratulacyjnych od kardynałów i biskupów, Prymasa Polski, Przewodniczącego KEP oraz prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło.

Oprawę liturgiczną uroczystości przygotowali alumni płockiego Wyższego Seminarium Duchownego pod kierunkiem ceremoniarza biskupiego ks. dra Piotra Grzywaczewskiego. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnił Płocki Chór Katedralny Pueri et Puelle Cantores Plocenses (dyrygent: Anna Bramska), Płocka Kapela Katedralna (kierownik artystyczny: mgr Andrzej Sumliński), kwintet dęty Canzona oraz przy organach Wiktor Bramski. Całość oprawy muzycznej koordynował ks. kan. dr Andrzej Józef Leleń. Eucharystia była transmitowana przez Katolickie Radio Diecezji Płockiej oraz na kanale Youtube Diecezji Płockiej. Biskup Mirosław prosił, aby w Roku Miłosierdzia, zamiast ewentualnych kwiatów, przekazać wolontariuszom przed Katedrą ofiarę na rzecz Hospicjum Caritas w Płocku. Po uroczystości święceń biskupich życzenia przyjmował w Katedrze.

Dewizą biskupa Milewskiego są słowa: Nolite timere ("Nie lękajcie się!") z Ewangelii św. Mateusza (17, 7). To słowa wielkiej otuchy, słowa wyrażające nieskończoną miłość Boga do człowieka. To dla mnie jednocześnie słowa, która stają się zadaniem i zobowiązaniem, które przyjmuję, jako program mojej posługi” – powiedział podczas uroczystości biskup Milewski.

Papież Franciszek ogłaszając w styczniu nominację biskupią Mirosława Milewskiego przydzielił mu stolicę tytularną Villanova (Włochy). Nominacja ta oznacza, że Diecezja Płocka, jedna z najstarszych w Polsce, ma znów (po 24 latach przerwy) dwóch biskupów pomocniczych.





Ksiądz Mirosław ma 45 lat. Pochodzi z parafii św. Franciszka z Asyżu w Ciechanowie (Województwo Mazowieckie). Urodził się 26. lutego 1971 roku. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku i 15. czerwca 1997 r. przyjął święcenia prezbiteratu z rąk bpa Zygmunta Kamińskiego. Następnie pracował jako wikariusz w parafii św. Józefa w Zakroczymiu. W roku 1998 został skierowany na studia specjalistyczne w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, zwieńczone w 2004 r. uzyskaniem doktoratu z socjologii. Pracę zatytułowaną „Społeczne uwarunkowania postaw młodzieży wobec AIDS” napisał pod kierunkiem ks. prof. Janusza Mariańskiego. W czasie studiów był kapelanem sióstr karmelitanek klauzurowych w Dysie koło Lublina. Po powrocie ze studiów, w 2004 r., pracował w Kurii Diecezjalnej, a następnie w 2005 r. podjął pracę wykładowcy i wychowawcy w Płockim Seminarium Duchownym. W tamtym czasie przez dwa lata pełnił funkcję prefekta ds. wychowawczych. W seminarium do dnia dzisiejszego jest wykładowcą katolickiej nauki społecznej i teologii pastoralnej. W latach 2007-2008 był również dyrektorem Soborowego Studium Teologiczno-Pastoralnego. Przez kilka lat był także wykładowcą socjologii i katolickiej nauki społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jest autorem kilkunastu publikacji naukowych i recenzji. W 2008 r. bp Piotr Libera powierzył księdzu Milewskiemu obowiązki Kanclerza Kurii, a w 2009 r. mianował go Wikariuszem Generalnym Diecezji Płockiej. Został wtedy również mianowany członkiem Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów. W 2012 r. Ojciec Święty Benedykt XVI odznaczył ks. Milewskiego godnością Kapelana Jego Świątobliwości (czyli prałata).





Na banderoli (wstędze) znajdującej się pod tarczą herbową umieszczone jest wezwanie biskupie: Nie lękajcie się! Symbolem wszelkiego lęku człowieka jest ciemność, którą wyraża ciemnoniebieskie tło tarczy herbowej. Tę ciemność rozświetla Brama Miłosierdzia koloru białego, który ukazuje nieskazitelną jasność i czystość, uobecnieniem których jest sam Jezus Chrystus, Zmartwychwstały Pan, Zwycięzca śmierci i Szatana. To On pełen Miłosierdzia jest światłością świata. Znakiem Jego obecności jest krzyż umieszczony w centrum bramy. Kolor czerwony krzyża to symbol ofiary i miłości. Wychodzą z niego promienie: jasny blady i czerwony. Ten pierwszy symbolizuje wodę usprawiedliwiającą duszę; czerwony zaś to krew, która jest życiem dusz. Obie wytrysnęły z przebitego na krzyżu boku Jezusa. Tę symbolikę potwierdził Jezus w czasie objawień św. Siostrze Faustynie w Płocku, polecając wymalowanie obrazu Jezusa Miłosiernego.






Do pobrania:
1) Homilia bpa Piotra Libery podczas Mszy Świętej konsekracyjnej
2) Przemówienie inauguracyjne nowego Biskupa Pomocniczego