380. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski w Płocku
Dodane przez Imperator dnia 24. września 2018 22:35
W dniach 25. i 26. września 2018 roku w Płocku z okazji Jubileuszowego Roku św. Stanisława Kostki odbędzie się 380. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Jest to historyczne wydarzenie, zważywszy na to, że Diecezja Płocka po raz pierwszy będzie gościła wszystkich polskich biskupów, arcybiskupów i kardynałów.
Treść rozszerzona
W dniach 25. i 26. września 2018 roku w Płocku z okazji Jubileuszowego Roku św. Stanisława Kostki odbędzie się 380. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Jest to historyczne wydarzenie, zważywszy na to, że Diecezja Płocka po raz pierwszy będzie gościła wszystkich polskich biskupów, arcybiskupów i kardynałów.

W roku 2018 przeżywamy 450. rocznice śmierci, a raczej narodzin dla nieba, patrona dzieci i młodzieży, patrona ministrantów oraz patrona naszej diecezji. Święty Stanisław Kostka urodził się i wychowywał w Rostkowie koło Przasnysza. Wraz z całym Episkopatem pragniemy dziękować Bogu za tego wielkiego Świętego z Mazowsza, który jest wciąż aktualnym przykładem i inspiracją pięknego i szlachetnego życia, nie tylko dla osób młodych.

Ordynariusz Płocki - bp Piotr Libera serdecznie zaprasza na uroczystą Mszę Świętą, która będzie celebrowana we wtorek 25. września o godz. 18:00 w Bazylice Katedralnej w Płocku na Tumskim Wzgórzu z udziałem polskich biskupów. Będzie jej przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce, abp Salvatore Pennacchio, zaś homilię wygłosi abp kar. Kazimierz Nycz.

Zaproszenie kierowane jest do wszystkich kapłanów Diecezji Płockiej i sióstr zakonnych, osób życia konsekrowanego oraz do wiernych świeckich, organizacji młodzieżowych i grup formacyjnych, przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń naszej diecezji.

Drugi dzień obrad Zebrania Plenarnego w Płocku, tj. 26. września, rozpocznie się Eucharystią o godz. 7:30, celebrowaną w płockiej farze, czyli Kolegiacie p.w. św. Bartłomieja. Głównym celebransem będzie wówczas abp Stanisław Gądecki (Metropolita Poznański, Przewodniczący Episkopatu Polski), a homilię wygłosi bp Marek Solarczyk (Biskup Pomocniczy Diecezji Warszawsko-Praskiej, Przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży).

Do koncelebrowania uroczystej Eucharystii we wtorek w Katedrze zaproszeni są wszyscy prezbiterzy Diecezji Płockiej. Księża prałaci i kanonicy gremialni Kapituły Katedralnej, Kapituły Kolegiackiej Pułtuskiej i Kapituły św. Michała Archanioła uczestniczyć będą we mszy w strojach chórowych.

Do koncelebrowania mszy we środę w Kolegiacie p.w. św. Bartłomieja zaproszeni są kapłani z Dekanatu Płock-Zachód, kapłani z Wyższego Seminarium Duchownego, Szkół Katolickich oraz z centralnych urzędów diecezji. Księża prałaci i kanonicy gremialni Kapituły Kolegiackiej św. Michała Archanioła uczestniczą w porannej mszy w strojach chórowych zajmując swoje miejsca. Prepozyt Kapituły św. Michała Archanioła, a zarazem Proboszcz Kolegiaty p.w. św. Bartłomieja - ks. prał. Wiesław Gutowski serdecznie zaprasza do wspólnej modlitwy swoich parafian.

Biskup Płocki ma nadzieję na liczny udział wiernych w uroczystej Mszy Świętej wieczorem we wtorek 25. września i na wspólną modlitwę z pasterzami Kościoła naszej Ojczyzny przeżywającej stulecie odzyskania swojej niepodległości.